Pražské vinice 2023

 03.05.2023 | Během víkendu 27. a 28. května Vás zveme Vás na putování vinicemi hlavního města Vinice budou otevřeny po oba dny od 10.00 do 17.00 hod. Navštívit můžete tyto vinice: vinici Salabka, vinici Vyšehradské kapituly, Vyšehradské vinice, vinici Grébovka, Svatováclavskou vinici, Modřanskou vinici, vinici Máchalka, vinici Albertov, vinici Baba, Svatojánskou vinici, Strahovskou vinici, Zilvarovy vinice, vinici na Vítkově a Lysolajskou vinici.

Putování vinicemi hlavního města
27. a 28. května 2023 od 10.00 do 17.00 hod.

Další informace:

www.prazskevinice.cz

Vinice Vyšehradské kapituly není na Vyšehradě jediná, zato je největší. Nalézá se za zdmi zahrady Nového děkanství, tedy současného sídla kapituly. Tu založil před 950 lety první český král Vratislav, který vymohl, aby tato kapitula byla přímo podřízena papežské kurii. Jako významná církevní instituce vlastnila rozsáhlé pozemky, včetně viničních. Produkční vinohrad vysazený v roce 2002 je tak připomínkou slavné tradice. S návrhem vinice v zahradě děkanství přišel probošt Antonín Doležal a zrealizoval jej vinohradník Antonín Tureček. V roce 2012 převzal vinici do péče pan Stanislav Rudolfský z Vinných sklepů Kutná Hora, dnes ošetřuje asi 130 keřů révy v ekologickém režimu jeho syn. Z odrůd Müller Thurgau, Modrý Portugal a Pinot Noir ročně vyrobí kolem 300 lahví Vyšehradského cuvée. Víno není běžně dostupné, slouží pouze pro reprezentační účely.